Mezoterapia mikroigłowa czy igłowa – co wybrać?

Nasza skóra, jak cały ludzki organizm, podlega procesom starzenia się już około 30 roku życia. To jak szybko ten proces postępuje zależy od wielu czynników m.in. naszych genów, stylu życia czy ekspozycji na promieniowanie UV. Czy procesy te można powstrzymać? Niestety nie wynaleziono jeszcze sposobu na wieczną młodość, ale na pewno w dużym stopniu można kontrolować starzenie się skóry poprzez silne stymulowanie do odbudowy. Jest to obecnie jeden z popularniejszych trendów kosmetologii regeneracyjnej i anti-aging.

Niezwykle popularne są zabiegi związane z nakłuwaniem skóry, które bardzo mocno ją odbudowują. Ma to znaczenie dla długofalowych procesów naprawczych, które pobudzają fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. Wśród zabiegów mezoterapii wyróżniamy przede wszystkim mezoterapię igłową i mikroigową.
Którą wybrać?

Wszystko zależy od potrzeb skóry i zamierzonego efektu. Zacznijmy więc od omówienia mezoterapii mikroigłowej. Służy ona głównie do zagęszczania skóry oraz niwelowania drobnych zmarszczek. Dlatego zabieg poleca się osobom z wiotką skórą. Dodatkowo sprawdzi się on także u osób z cerą tłustą. W wyniku mikronakłuwania następuje zwężenie porów oraz ograniczanie nadmiernej produkcji sebum. Warto wspomnieć, że zabieg ten ma rewelacyjne działanie na blizny (również te po trądziku), rozstępy i przebarwienia. Wyjaśnijmy zatem dlaczego jest tak skuteczny? To zasługa ogromnej ilości mikro nakłuć, które z kolei doprowadzają do powstania mikrourazów, tym samym pobudzają skórę do naturalnych procesów regeneracyjnych. Dochodzi wówczas do stymulacji naturalnych czynników wzrostu w skórze. Kolejny etap to zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny odpowiadających za regenerację skóry. Oczywiście efekt nie jest natychmiastowy tak jak przy zastosowaniu wypełniaczy, ponieważ skóra musi w sposób naturalny odbudować.

Z kolei mezoterapia igłowa polecana jest pacjentom posiadającym głębsze i bardziej utrwalone zmarszczki oraz defekty skórne będące efektem starzenia. Sprawdzi się przede wszystkim w profilaktyce anti-aging, ale także w już widocznych oznakach starzenia na skórze. Zabieg polecany jest w celu zlikwidowania zmarszczek mimicznych, usunięcia przebarwień, blizn i rozstępów oraz w walce z trądzikiem i cellulitem. Doskonale sprawdzi się dla tych których pacjentów, których cera wymaga rewitalizacji, poprawy nawilżenia, gładkości i napięcia. Mezoterapię igłową wykonuje się nie tylko w obrębie skóry twarzy szyi czy dekoltu. Coraz większą popularnością cieszy się zabieg poprawiający wiotkość skóry na obszarach ud, pośladków, brzucha i biustu a także u osób z problemem nadmiernego wypadania włosów i łysienia. Czym różni się od mezoterapii mikroigłowej? Przede wszystkim w mezoterapii igłowej jest mniej nakłuć, ale są one głębsze.

W miejsca iniekcji wstrzyknięty zostaje odpowiednio dobrany preparat, który zawiera niewielkie dawki substancji leczniczych. Skład dostarczanego koktajlu uzależniony jest od potrzeb skóry. Najczęściej wstrzykiwanymi aktywnymi substancjami są: kwas hialuronowy, kompleksy witaminowe, aminokwasy, peptydy, kwasy nukleinowe czy mikroelementy. Dostarczane substancje aktywne pobudzają naturalne procesy regeneracyjne. Oprócz tego skóra właściwa zyskuje niezbędne składniki przyczyniające się do jej odmłodzenia i nawilżenia. Znacznie poprawiony zostaje także metabolizm komórkowy. Podczas odnowy dochodzi do stymulacji fibroblastów, produkcji kolagenu i elastyny, poprawy mikrokrążenia oraz prawidłowego odżywienia i ujędrnienia skóry. 

Należy pamiętać, że systematyczne wykonywanie zabiegów prowadzonych z nakłuwaniem skóry przynosi długofalowe korzyści. Wskutek powtarzanych serii zabiegowych jesteśmy w stanie zdecydowanie spowolnić procesy starzenia skóry. Zmarszczki nie mają szansy utrwalać się i pogłębiać, a także przekształcać w zmarszczki mimiczne głębokie, czyli takie, które widać również wtedy, kiedy mięśnie twarzy są zrelaksowane. Warto więc uczyć skórę regeneracji, bo w ten sposób możemy przez dłuższy czas wyglądać nie tylko młodziej, ale i zdrowiej. Ostateczna decyzja co do wyboru rodzaju mezoterapii należy od lekarza/kosmetologa wykonującego zabieg, gdyż właśnie jego zadaniem jest dobranie najskuteczniejszej metody dla każdego Pacjenta indywidualnie. 

Podziel się wpisem ze Znajomymi :)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top