Upływający czas niekorzystnie odbija swe piętno na całym naszym organizmie. Najszybciej zauważyć można to na skórze. Pierwsze zmarszczki, utarta jędrności, suchość pojawiające się przebarwienia to tylko niektóre z objawów starzenia się skóry.
To jak szybko się pojawią zależy od bardzo wielu czynników i czas wcale nie jest jedynym. Nasza skóra zaczyna się starzeć przeciętnie już po przekroczeniu 25 roku życia. To właśnie wtedy zaczyna ubywać w niej elastyny i kolagenu odpowiedzialnych za jędrność i gęstość. Często nie zauważamy tych pierwszych symptomów, a większa dbałość o skórę pojawia się dopiero, gdy zmarszczki są już utrwalone i zaczyna opadać owal twarzy.
Wśród czynników odpowiedzialnych za starzenie się skóry z pewnością warto wymienić kilka najważniejszych. Należą do nich:
1. Promieniowanie słoneczne
Zbyt silne promieniowanie słoneczne uszkadza DNA skóry, powoduje pojawianie się przebarwień, zaburza produkcję kolagenu i co najważniejsze może wywoływać nowotwory. Dlatego tak ważne jest, aby w codziennej pielęgnacji nie zabrakło dobrego kremu z filtrami UVA, UVB. Należy stosować go przez cały rok, a nie tylko latem. Oczywiście kontakt skóry ze słońcem jest wskazany ze względu na potrzebną witaminę D3, jednak kilkugodzinne opalanie się w pełnym słońcu jest niezwykle szkodliwe dla naszego organizmu.
2. Stres oksydacyjny
Stres oksydacyjny, czyli nadmiar wolnych rodników w skórze, który nie jest neutralizowany przez antyoksydanty z powodu ich niedostatecznej ilości. Wolne rodniki powstają w wyniku przemiany materii, zanieczyszczeń środowiskowych, promieniowania UV. Ich nadmiar zaburza naturalny mikrobom i prowadzi do przewlekłych stanów zapalnych objawiających się rumieniem, zmianami trądzikowymi, podrażnieniem, łojotokiem itp. Skóra traci zdolności obronne i jest łatwiej atakowana przez szkodliwe czynniki środowiskowe, w efekcie starzeje się szybciej. Największym wrogiem wolnych rodników są zawarte w pokarmie naturalne antyoksydanty, czyli witaminy A, C, E oraz substancje zawarte w warzywach i owocach. Nie wolno zapominać również o odpowiednio dobranej pielęgnacji i profesjonalnych zabiegach, które przywracają homeostazę w skórze i będą działały antyrodnikowo.
3. Niezdrowy tryb życia
Brak odpowiedniej ilości snu, przewlekły stres, słabo zbilansowana dieta, używki, brak ruchu – to najważniejsze czynniki, które będą w dużej mierze wpływały na stan naszej skóry. W wyniku przewlekłego stresu produkowana jest nadmierna ilość kortyzolu, który uszkadza włókna elastyny i kolagenu. Brak snu lub jego niedostateczna ilość zaburza procesy regeneracyjne skóry. Do tego dieta uboga w składniki odżywcze i niedotlenienie tkanek wywołane brakiem aktywności fizycznej to czynniki które przyczyniają się do starzenia cery.
4. Niedostateczne nawodnienie organizmu
Woda doskonale reguluje przemianę materii oraz usuwa toksyny powstałe w jej wyniku. Nieostateczne wypłukiwanie toksyn i odpadów metabolicznych powoduje ich gromadzenie się w tkance tłuszczowej i zatruwanie organizmu. Odpowiednia ilość wody jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania tkanki podskórnej, która utrzymuje skórę w dobrej kondycji. Picie małej ilości wody powoduje, że traci ona jędrność ulegając szybszemu zwiotczeniu.
5. Nieprawidłowa pielęgnacja skóry lub jej brak
Codzienne poranne i wieczorne zabiegi pielęgnacyjne związane z dokładnym oczyszczaniem i tonizacją skóry przygotowują ją do przyjęcia składników odżywczych zawartych w odpowiednio dobranej pielęgnacji. Należy pamiętać, aby została ona ułożona przez kosmetologa, który potrafi ocenić jakie kosmetyki będą dla nas odpowiednie. Około 25 roku życia warto zacząć regularnie korzystać z zabiegów regeneracyjnych, aby skóra przez długi czas wyglądała świeżo i młodo.
6. Zmiany hormonalne
Zmiany hormonalne pojawiają się wraz z wiekiem choć coraz częściej spotykamy się z zaburzeniami hormonalnymi także u osób młodych. U kobiet w okresie menopauzy znacznie spada synteza kolagenu, lipidów, ograniczone jest też działanie gruczołów łojowych co powoduje przesuszenie, wiotkość i utratę owalu twarzy. Jest to czas, w którym należy wspomóc skórę zabiegami bazującymi na stymulacji tkanek, które przebudowują skórę przewracając jej jędrność i gęstość.
Co możemy zrobić aby opóźnić procesy starzenia?
Przede wszystkim zadbać o prawidłową pielęgnację i odpowiednio wcześnie wdrożyć zabiegi regeneracyjne które w bardzo efektywny sposób wspomagają pracę fibroblastów. I wcale nie muszą to być zabiegi inwazyjne.
Podsumowując, to w znacznym stopniu od nas samych zależy jak szybko będziemy się starzeć. W zwalczaniu objawów upływającego czasu pomogą profesjonalne zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej, więc nie należy ich odkładać do 40. Oczywiście bardzo ważna jest także pielęgnacja domowa, choć nie działa na skórę tak mocno, jak jest to możliwe w przypadku profesjonalnych zabiegów anti-aging wykonywanych w gabinetach kosmetologii czy medycyny regeneracyjnej i estetycznej. Czasu nie da się zatrzymać, ale można spowolnić to co nieuniknione.