Stymulatory tkankowe to mówiąc najprościej substancje, które przeznaczone są do odnowy skóry. Wpływają na poprawę jej jędrności, przywracając naturalny blask i widocznie ją uelastyczniają.
Oczywiście metod służących odbudowie skóry i zapobieganiu procesom starzenia mamy na rynku medycyny estetycznej niemało. Należy tu wspomnieć o znanych technikach laseroterapii, radiofrekwencji czy ultradźwiękach. Obok tych niezwykle skutecznych warto pochylić się również nad coraz częściej i chętniej stosowanymi naturalnymi biostymulatorami. Jak powszechnie wiadomo starzenie skóry jest procesem dynamicznym, uzależnionym od bardzo wielu czynników i wybór metody służącej spowalnianiu tych objawów należy do specjalisty, który dokonuje oceny stanu skóry. Jedno jest pewne starzejąca się tkanka cechuje się degradacją kolagenu, którego z wiekiem ubywa, a jest on kluczowym czynnikiem warunkującym zachowanie jędrności i elastyczności. Warto zatem szukać jak najskuteczniejszych, a jednocześnie różnorodnych sposobów powstrzymania jego utraty. Oczywiście od lat problem wiotkości skóry można usunąć zabiegami chirurgicznymi, ale jest to kosztowne i związane z dłuższą rekonwalescencją, bo są to zabiegi inwazyjne a nie każdy pacjent jest jednak na to gotowy. Dlatego istnieje duża grupa osób, które poszukują mniej inwazyjnych metod służących poprawie jędrności skóry.
Czym są i jak działają stymulatory tkankowe?
Stymulatory tkankowe to szerokie spektrum substancji aktywnych, których zadaniem jest zdolność do pobudzania syntezy nowych włókien kolagenowych i odbudowy komórkowej. W składzie najpopularniejszych znajdziemy hydroksyapatyt wapnia, kwas polimlekowy, kwas hialuronowy nieusieciowany, nukleotydy, kompleksy aminokwasów. Tak duża różnorodność preparatów pozwala na dostosowanie do konkretnego problemu i obszaru zabiegowego. Za ich pomocą możemy nie tylko poprawić gęstość skóry, czy jej jędrność. Służą one także do modelowania owalu twarzy, wypełniania zmarszczek, ale również uzupełniają ubytki tkankowe. Efekty nie należą do natychmiastowych, ale są długotrwałe. Proces tworzenia nowych włókien daje stopniowy i naturalny wygląd odmłodzenia i wyraźnego napięcia skóry. Zabiegi z użyciem biostymulatorów zwykle prowadzi się w seriach, zachowując co najmniej miesięczny odstęp. Wszystko zależy od odpowiedzi biologicznej skóry konkretnego pacjenta. U młodszych osób procesy regeneracji zachodzą szybciej niż u mocno dojrzałych, dlatego konieczne jest indywidualne podejście do konkretnego przypadku. Każdy stymulator podaje się iniekcyjnie w ściśle określone miejsca na twarzy.
Stymulatory tkankowe często łączy się z innymi zabiegami w celu zwiększenia efektów. Należą do nich zabiegi laserowe, ultradźwięki, radiofrekwencja mikroigłowa.
W dobie holistycznego podejścia do zabiegów anty-anging terapie łączone z użyciem stymulatorów tkankowych są coraz bardziej popularne. Prowadzą do znacznej poprawy jakości skóry, wypłycaniu zmarszczek, naturalnego liftingu. Silna regeneracja, ujędrnienie, i nawilżenie sprawiają, że skóra staje się wyraźnie odmłodzona w najbardziej naturalny sposób bez efektu maski i nadmiernego wypełnienia tkanek.Ogromną zaletą stymulatorów tkankowych jest fakt, że można je stosować bez względu na wiek, ponieważ świetnie radzą sobie nie tylko z wieloma problemami skórnymi, ale mają działanie prewencyjne, opierające się za zatrzymaniu upływu czasu i opóźnieniu procesu starzenia się skóry.