O życiodajnym znaczeniu wody nie trzeba nikomu przypominać. Woda stanowi około 60% naszego organizmu. Wraz z wiekiem jej zawartość w ciele spada, co obserwujemy w procesach starzenia się skóry, która staje się wiotka, pomarszczona traci swoją jędrność. Nieustannie słyszymy, że picie wody jest niezbędnym elementem zdrowego stylu życia. W czym tkwi tajemnica jej zbawiennego działania na nasz organizm?
Dlaczego woda jest tak ważna?
Woda niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdej żywej komórki, jest środowiskiem, w którym przebiegają wszystkie procesy fizjologiczne i reakcje biochemiczne. Woda odgrywa istotną rolę w naszym ciele, ponieważ reguluje temperaturę, ciśnienie krwi, a nawet wpływa na pH. Bierze również udział w transporcie tlenu i substancji odżywczych oraz w wydalaniu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii oraz toksyn. Co istotne, mniej więcej 20-30% wody, jaka mieści się w całym organizmie, znajduje się właśnie w skórze, dlatego wpływa ona pozytywnie na wygląd, między innymi cery. Najwięcej, bo około 60–70%, gromadzi się w skórze właściwej odpowiedzialnej za jej prawidłową strukturę oraz młody i zdrowy wygląd. Warto wspomnieć, że picie wody może zwiększać poziom nawilżenia skóry, dzięki czemu staje się ona jędrniejsza, bardziej elastyczna oraz odporna na działanie czynników zewnętrznych. Regularne picie wody zapobiega szybszemu powstawaniu zmarszczek. Gdy organizm jest odwodniony skóra staje się szorstka, szara, nadwrażliwa, podatna na uszkodzenia oraz różnorodne podrażnienia, traci swój naturalny kolor.
Ile wody zatem potrzebujemy?
Dzienne zapotrzebowanie na wodę można szybko policzyć stosując prosty wzór:
na każdy kilogram masy ciała wystarczy 30ml wody.
Taka ilość odpowiednio nawadnia organizm. Jednak podczas upalnych dni lub zwiększonej aktywności fizycznej zapotrzebowanie jest dużo większe. Oprócz odpowiedniej ilości wody ważna jest również jej jakość i to w jaki sposób ją pijemy. Chodzi o to, aby podawać ją małymi łykami dostarczając organizmowi niewielkie ilości płynu. Wypicie na raz sporej ilości spowoduje, że szybko wydalimy nadmiar podczas wizyt w toalecie. Powinniśmy zadbać również o to, by dostarczana woda zawierała odpowiednio dostosowaną do potrzeb naszego organizmu zawartość minerałów. Dobrym nawykiem jest codzienne wypijanie na czczo szklanki letniej wody, która doskonale oczyści narządy i pobudzi je do pracy. Taki sposób nawadniania organizmu wpłynie bardzo korzystnie na jego pracę jak również doskonale nawodni naszą skórę.
A co z kosmetykami nawilżającymi, jak one wpływają na skórę?
Panuje przekonanie, że woda zawarta w kosmetykach może wnikać w skórę i w ten sposób nawilżać ją i wygładzać zmarszczki. Nic bardziej błędnego! Kosmetyki nie są w stanie sprawić, że cera będzie wyglądała na promienną i wypoczętą, jeśli organizm zostanie pozbawiony odpowiedniej ilości wody. Choć w składzie kosmetyków jednym z głównych składników jest rzeczywiście woda, to wcale nie nawadnia ona naszej skóry, czyli nie działa nawilżająco. Zawartość wody w głębszych warstwach skóry wynosi ok. 50% i jest praktycznie stała. Czym bliżej powierzchni, tym bardziej poziom wody się obniża w wyniku naturalnego procesu odparowywania przez naskórek. W jego zewnętrznej warstwie zawartość wody to już tylko ok. 10-13%. Jeśli spada poniżej tej wartości, stan i wygląd skóry znacznie się pogarszają. Pojawiają się zmarszczki, suchość, wiotczenie i następuje utrata ładnego kolorytu. Zwalnia metabolizm. Skóra się starzeje. Naturalnym źródłem wody w naskórku nie jest pobieranie jej z zewnątrz, np. z kosmetyku. Woda dostaje się tam z głębszych warstw skóry i tkanek. A kosmetyczne nawilżanie polega na skutecznym utrzymaniu tej wody w naskórku oraz ma zapobiegać jej odparowaniu. Tylko wtedy, gdy w skórze jest odpowiednia ilość wody, procesy metaboliczne mogą przebiegać w prawidłowy sposób i mogą skutecznie działać składniki przeciwstarzeniowe zawarte w kosmetykach np. stymulujące syntezę kolagenu i elastyny. Zatrzymanie wody zapewnia skórze jędrność i sprężystość. Jest to szczególnie ważne dla cery, na której widać już oznaki jej starzenia się
Jakie jeszcze funkcje pełni woda w kosmetykach?
W recepturach kosmetyków możemy znaleźć wodę oczyszczoną metodą odwróconej osmozy, destylowaną czy dejonizowaną. Stosuje się też hydrolaty, wody termalne, wodę z lodowca. Przede wszystkim woda pozwala na utworzenie odpowiedniej formy preparatu, a także wprowadzenie do niego substancji czynnych. Ponieważ stanowi często jeden z głównych składników formuły kosmetyku, dlatego jej jakość wpływa znacząco na jego właściwości. Kosmetyki przygotowywane z użyciem wód termalnych, charakteryzują się wysoka zawartością minerałów, których obecność może wpływać na stabilność emulsji oraz jej trwałość. Woda lodowcowa natomiast nie tylko stanowi jedną zn najczystszych wód na świecie, o bardzo wysokiej czystości mikrobiologicznej, ale także stanowi bogate źródło wartościowych minerałów i witamin. Jednocześnie jest produktem hipoalergicznym i w pełni naturalnym. Działa odżywiająco, wzmacniająco i kojąco. Może być więc z powodzeniem stosowana nie tylko jako baza kosmetyków, ale także jedna z substancji czynnych, przekładających się na dobroczynne właściwości gotowego produktu. Dlatego zanim użyjemy danego kosmetyku zapoznajmy się z jego składem lub zapytajmy kosmetologa, czy będzie on odpowiedni dla naszej skóry.